fbpx
close facebook 003-facebook-logo instagram linkedin 001-pinterest-logo Group 002-twitter-logo-silhouette youtube
Сад Сковороди
місце: вулиця Конторська, Харків, Україна
функція:сквер
площа:1 300 м²
статус:концепт (2021)
команда:Ганна Вовченко, Олег Дроздов, Наталя Козуб, Ольга Мозгова, Богдан Піскун
партнери:Харківська школа архітектури

Розробляючи концепцію реконструкції скверу на вулиці Конторська у Харкові, де до 1920 х років стояла церква Різдва Христова, ми хотіли зберегти зв’язок з історією цього місця, але зробити це, не відновлюючи храм. У Харкові за останні десятиліття відбудовано чимало церков. Чи може людина відчувати себе десь так, як у церкві, але без церкви?

Різдвяна церква, одна з найстаріших в Харкові. Більшість дослідників вважає, що перший Різдвяний храм було збудовано не пізніше 1655 р. Кам’яна будівля існувала з 1735, перебудовувалася кілька разів, востаннє – в 1912-1913 р. Знесена в кінці 1920-х.

 

Різдвяна церква, 1874
Локація
Зона взаємодії

Чи можливо створити атмосферу сакральності, відкинувши стару форму, і чи потрібна сакральність сучасній людині? У пошуках відповідей ми звернулись до філософських творів Сковороди.

Сковорода був мандрівним філософом. У своїй творчості він часто використовував пейзажні мотиви, рослинні символи. Герої філософських діалогів Сковороди зустрічаються в саду, щоб вести неспішні бесіди – про світ, людину, самопізнання та щастя.

 

 

Ми пропонуємо висадити 1300 кв метрів багаторічних трав та дерев – перетворити майже половину всієї площі маленького скверу на природний ландшафт.

Це буде зелений лабіринт посеред міста, укриття від шуму та метушні, простір для свободи та самопізнання. Він створить певний настрій, атмосферу, бажання зупинитись і переключитись на ті смисли, усвідомлення яких якісно змінює життя, отримати емоції, які наповнюють бажанням цінувати людяність. Це буде несподівана “зупинка” посеред звичного міського ландшафту, де діятимуть зовсім інші формати спілкування, відмінні від типового повсякдення сучасного харків’янина.

 

генплан
1. амфітеатр
2. бібліотека
3. дитячий майданчик
4. спортивний майданчик
5. тенісний стіл

 

Концепція

 

 

Купол

 

Ажурна пергола займе центральну частину скверу. Влітку тут не вистачає тіні, тож ми вирішили створити її. Площадка під нею – це гнучкий простір для проведення занять, або вечірок, а в інший час публічна медіа-бібліотека.

Чаша амфітеатр – це кульмінація ідеї “укриття”, робоча назва – ковчег. Для реалізації ми плануємо використати технологію побудови дерев’яних кораблів. Площадка – будівельний майданчик із природними матеріалами: водою із колонки, піском та камінням, ми пропонуємо дітям не готові елементи з чітко визначеною функцією, а ліпше матеріали, які стимулюють творчу гру та кооперацію.

 

Амфітеатр “чаша”

 

Схема елементів
Тип 1
Тип 2 та тип 3

 

Тип 4

 

 

Матеріали

 

 

  • Поділитися