Колись в селі Гнатівка існувала велика єврейська спільнота, в Гнатівці залишилась сакральна пам’ятка — Могила Цадика Мордехая Чорнобиля. У 2015 році обставини склалися так, що на цьому місці виникло поселення Анатевка. Єврейська громада, що дбала про людей, які бігли від війни на сході України, запропонувала швидкі рішення для тимчасового поселення, які з часом трансформувалися у постійні. Спочатку там з’явилася школа, а з часом Анатевка стала новим центром сучасної єврейської культури.


Наступним запланованим кроком було будівництво Єшиви, яка б стала центром Анатевки. Єшива – вища богословська школа для хлопчиків, що планують стати рабинами, новий громадський центр, який уособлює собою розвиток культурного та соціального життя поселення.

Об’єм будівлі врізається в рельєф, використовуючи його переваги – відкриває погляду мальовничий краєвид на заливні луки та лісисті пагорби Київщини. Образ Єшиви бере за основу образи синагог Правобережної Наддніпрянщини — синагоги-фортеці, побудовані з локальних матеріалів — побіленої цегли або каміння, з масивними стінами і пропорційно невеликими віконними отворами.

Ландшафт навколо будівлі зазнав мінімального втручання. Всі елементи будівлі не сперечаються із оточенням, а лише взаємодіють із рельєфом та пристосовуються до нього. Амфітеатр, як зовнішня аудиторія, приймає форму пагорба, який знаходиться в затишній тіні дерев.


Проєкт має два функціональних простори – освітньо-культурний та житловий.

1. Головний хол
2. Синагога/навчальна зала
3. Учбовий клас №1
4. Викладацька
5. Кабінет проректора
6. Секретар
7. Кабінет ректора
8. Локери
9. Інклюзивна житлова кімната
10. Житлова кімната
11. Санвузли

1. Хол
2. Учбовий клас №2
3. Учбовий клас №3
4. Житлова кімната

1. Їдальня
2. Рекреаційний простір
3. Роздягальня
4. Душова
5. Міква
6. Кухня
7. Житлова кімната
8. Санвузли
9. Технічні приміщення
Синагога – головний простір Єшиви, зосередження духовного та громадського життя. Великий простір, що є і молитовним залом, і бібліотекою, і навчальною аудиторією, а також — місцем проведення подій та зустрічей. Більшість часу учні проводять в залі синагоги через протяжний навчальний процес, пов’язаний із вивченням текстів святого письма, який потребує комфортних умов освітленості, чому сприяє вітраж з південної сторони зали із пасивним сонцезахистом, виконаний у формі інтерпретації Зірки Давида. Невід’ємним символічним елементом є синагогальний ковчег — Арон Га-кодеш, що за традицією встановлений у стіни, яка розгорнута у напрямку міста Єрусалим, а ремінісценції віконного отвору з Великої синагоги у Чорнобилі запроваджують рекурсію погляду на Могилу Цадика Мордехая Чорнобиля.


Житловий блок формується навколо критого атріуму. На першому рівні він розширюється і захоплює усі вільні простори. Атріум стає місцем спілкування та неформального навчання.

Виходячи зі специфіки навчання у Єшиві, кожна житлова кімната є місцем відпочинку і сну, а також — дискусії між учнями. Для забезпечення приватності в сумісному житловому просторі для кожного учня передбачено ліжко із власним вікном.
